Často počúvame od rôznych politikov, že jedným z problémov, ktoré spôsobujú stratovosť nemocníc, je množstvo nepotrebných lôžok, ktoré treba zredukovať. Jedna skúsenosť však potvrdzuje pravý opak - nejde im o prospech občana, ale skôr o vlastné záujmy ...
Pred niekoľkými dňami zavolal kamarát, aby som ho prišiel odviezť z nemocnice, kde sa ocitol po úraze. A tak som sadol do auta a pobral sa do nemocnice. A nestačil som sa diviť. Kamaráta som našiel sedieť na posteli, ktorá bola umiestnená na chodbe oddelenia. Nebola jediná, bolo ich tam viac, videl som tri priamo vedľa neho, a jedna vytŕčala spoza rohu. Či na nej niekto ležal, to neviem. Tie tri boli však obsadené.
Prebrať sa z bezvedomia na chodbe nie je zrejme príjemné. Ešte menej príjemné je, keď si uvedomíte, že si poctivo platíte všetky odvody, a dostávate za ne podradné služby. Toaletu hľadáte, lebo za pultom oddelenia nikto nesedí, a na izbách po vás škriekajú privilegovaní občania, ktorým sa nepáči, že chcete použiť tú ich. Čo tam po fakte, že žiadne odvody neplatia. A ani nemajú záujem - však sú neústale utláčaní, ako sa často argumentuje. Obvykle z tej strany, ktorá skutočnú situáciu vôbec nepozná.
V tejto súvislosti aj iná, a veľmi zaujímavá skúsenosť. Nedávno vyšiel v novinách článok, ktorý mal poukázať na nedostatky systému vzdelávania v otázke Rómov a skrytú diskrimináciu pri prístupe k rôznym formám štúdia. Respektíve diskrimináciu pri oddeľovaní rómskych detí a ich údajnej segregácii do samostatných tried. Neviem, ako tento článok vnímali rodičia, ktorí mali deti na minuloročnej letnej škole, ktorej sa zúčastnila aj moja dcéra. Zrejme im však poriadne stúpol tlak, tak, ako aj mne.
Na letnej škole malo byť tridsať detí. Keďže rodičia všetkých nejavili záujem, niektorí pre pomerne vysoký poplatok, iní pre rôzne plány, nakoniec sa zostavila skupina detí, ktorá mala dvadsaťosem členov, pričom desať detí bolo z rómskeho etnika. Nikomu to nevadilo, čo sa však čoskoro malo zmeniť. Letná škola bola naplánovaná na trvanie v dĺžke troch týždňov, a poplatok za jedno dieťa bol 290€. Nebolo to málo, ale zaplatili sme.
Už prvá návšteva počas víkendu naznačila, že niečo nebude v poriadku. Dcéra sa sťažovala na stravu, čo nie je ničím výnimočným u detí, čo však zaskočilo oveľa viac, bol zvláštny spôsob prístupu k deťom. Ako sme zistili, deti mali tri jedlá denne, pričom v prípade výletu dostávali desiatu v podobe balíčka. Nie však všetky. Rómske deti mali bez ohľadu na program stravu päťkrát denne !!!, ale tiež dostávali v prípade výletov balíčky. Naše deti dostávali obvykle na večeru k jedlu polovicu jablka, pomaranča či banánu, rómske deti dostávali ovocie celé.
Veľmi sa mi to nepáčilo, a tak sme spoločne s ostatnými rodičmi išli za vedúcim školy, a opýtali sa, ako je to možné. Iba rozhodil rukami, a nevedel sa vyjadriť. Dcéra vydržala v škole počas celého pobytu, hoci sa jej veľmi nechcelo. Skutočný šok nás však čakal po návrate a začiatku školského roka. Už sme si síce zvykli, že rôzne pomôcky musíme deťom kupovať, pretože škola nemá peniaze, ale ... kto je vlastne diskriminovaný, keď zistíte, že za školské pomôcky pre svoje dieťa si musíte zaplatiť okolo 150€, a iné dieťa ich jednoducho dostane - zdarma ?! Kto je diskriminovaný, keď vy musíte za letnú školu zaplatiť, iné dieťa ju dostane zdarma, navyše s kvalitnejšími službami ?!
Všetko, čo vyplýva zo zákona, si riadne platíme. Rovnako dokážeme cítiť aj určitú spolupatričnosť s tými, čo sú na tom horšie, než my. To však neznamená, že sme ochotní sa nielen podieľať na financovaní ich potrieb, ale dokonca byť na tom horšie, než tí, čo neplatia vôbec nič, a neraz len parazitujú na sociálnom systéme. A potom sa nám neraz ešte smejú, že sme zaplatili za to, čo oni dostali zdarma.
Už dlhšiu dobu nie sú na Slovensku diskriminovaní Rómovia ... len to nikto nechce vidieť ...
Komentáre
suhlas